Czyste powietrze wokół nas

W tym roku szkolnym zrealizowaliśmy kolejną edycję programu „Czyste powietrze wokół nas”, edukacją objęliśmy najstarszych wychowanków i ich najbliższe środowisko.

Założenia programu:

• Ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego.
  • Wykształcenie u dzieci świadomej postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.
  • Zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów.
  • c1 c2c3c4c5c6c7c8c9c10c11c12c13c14cc15

4 kwietnia świeciliśmy na niebiesko

Poniedziałek, 4 kwietnia w naszym przedszkolu to był dzień pod znakiem ogólnopolskiej akcji Na niebiesko dla autyzmu w ramach Światowych Dni Świadomości na temat Autyzmu. Jako jedna z wielu placówek w naszym mieście i w całym kraju włączyliśmy się do tej akcji w akcie solidarności z osobami dotkniętymi spectrum autyzmu. Dzieci w tym dniu przyszły do przedszkola w niebieskich ubrankach. W grupie Smerfy przy Smerfnych hitach dzieci rysowały postacie niebieskich krasnali, kolorowały je i wycinały. Wykonaliśmy również niebieski parasol symbolizujący ochronę przed niebezpieczeństwem nie tylko autystyków, ale wszystkich potrzebujących. By mocniej zaświecić na niebiesko namalowaliśmy dłońmi wielką żarówkę- symbol Dnia Autyzmu. Maluszki z Zajączków wykonały pracę plastyczną- niebieskie puzzle. By przybliżyć dzieciom specyfikę zachowania osób autystycznych i uwrażliwić na odmienność obejrzeliśmy filmik edukacyjny Poznaj autyzm- Szczęściarze, który dzieci obejrzały ze szczególna uwagą. W grupie Kotki gościliśmy Panią Basię Tolak, członka Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem a zarazem prezesa Polskiego Związku Niewidomych w Morągu, która przeczytała dzieciom ulubione bajki.

Cały dzień pod hasłem Świecimy na niebiesko dla autyzmu był dla dzieci pełen wrażeń, dostarczył im wiadomości o odmienności osób dotkniętych autyzmem, co miało na celu wyrabianie poprawnych postaw- tolerancji i wzajemnego zrozumienia.

a1a2a5a6a3a7a4a8a9a10a11a12

Mądre główki- quiz matematyczny

21 kwietnia przedstawiciele naszego przedszkola Szymon, Borys i Patryk- wzięli udział w quizie matematycznym zorganizowanym przez Przedszkole Nr 2 w Morągu. Chłopcy mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności matematyczne przed szeroką publicznością. W wyniku rywalizacji z innymi drużynami zostali nagrodzeni upominkiem oraz dyplomem dla swoich grup Kotki i Smerfy.

q1 q2q3g4q5

Wielkanocne zwyczaje- zajęcia Kotków i Smerfów w Pałacu Dohnów w Morągu

Ciekawym doświadczeniem dla dzieci były zajęcia o tematyce wielkanocnej, które odbyły się w Muzeum Warmii i Mazur w Pałacu Dohnów w Morągu. Po interesującej prezentacji multimedialnej opisującej historię powstania pisanki, dzieci miały możliwość wykonanie własnej wybraną przez siebie techniką. Było malowanie farbami plakatowymi, rysowanie wzorków flamastrami, owijanie muliną, skrobanie. Dzieci miały ogromną satysfakcję z wykonanej własnoręcznie pisanki, nagrodą było zabranie swojego wytworu do domu.

Tego typu zajęcia rozbudzają zainteresowanie dzieci regionem, charakterystyczną dla niego sztuką ludową . Rozwijają motywację do włączania się w przygotowania świąteczne, kultywowanie tradycji świątecznych nie tylko wśród rówieśników, ale i w rodzinie.

w1 w2w3w4w5w6w7w8w9

Marzanka, Marzanka- zimy koleżanka

21 marca Przedszkole „Jedyneczka” przystąpiło do konkursu na najpiękniejszą marzannę podczas powitania wiosny zorganizowanym przez Morąski Dom Kultury. Dzieci z grup Kotki i Smerfy ochoczo zabrały się do przygotowywania słomianej kukły. W pierwszy dzień wiosny wyruszyliśmy na pochód wiosenny z naszą Marzanką- zimy koleżanką. W sali widowiskowej odbyły się występy dzieci z rożnych przedszkoli i szkół, a Marzanna wzięła udział w konkursie… Otrzymaliśmy tylko wyróżnienie, ale dla nas to była najpiękniejsza Marzanna na scenie.

m1m2m3m4m5m6m7m9m10m11m12m8