JEDYNECZKA organizatorem Spartakiady

12 czerwca odbyła się VI MIĘDZYPRZEDSZKOLNA SPARTAKIADA PRZEDSZKOLAKÓW. Organizator Spartakiady – Przedszkole JEDYNECZKA zaprosił do udziału w niej wszystkie morąskie przedszkola. 5 i 6 – latki brały udział w różnych dyscyplinach sportowych tj.: bieg slalomem, przejście przez tunel, przejście po skakance, strzał do bramki. Każda z placówek otrzymała puchar, który ufundował Przewodniczący Rady Miasta Morąg Pan Marek Raćkowski. Sportowe zmagania urozmaiciły występy cheerleaderek z Przedszkola "Jedyneczka". Wszystkim sponsorom dziękujemy za pomoc i wsparcie przy organizacji Naszej Spartakiady.

sp1sp2sp3sp4sp5sp6sp7sp8sp9sp10sp11sp12

2 kwietnia świecimy na niebiesko dla autyzmu

W naszym przedszkolu świeciliśmy na niebiesko już 30 marca. Przedszkole zostało ozdobione plakatami o tematyce autyzmu i niebieskimi balonami. W grupie Smerfy- nota bene- niebieskich skrzatów- pojęcie autyzmu jest dzieciom znane. Jest to bowiem oddział integracyjny, do którego uczęszczają dzieci ze spektrum autyzmu.

W porozumieniu z rodzicami dzieci przyszły ubrane w niebieskie ubranka. Rano skonstruowaliśmy smerfną grę- ścigankę, która wyzwoliła u dzieci wiele pozytywnych emocji. Taka rywalizacja umożliwia zdrową komunikację między rówieśnikami, sprzyja uodparnianiu na porażkę i motywuje do odegrania się.

Na zajęciach często rozmawiamy o dzieciach, które różnią się od pełnosprawnych zachowaniem i umiejętnościami. Uświadamiamy potrzebę wzajemnej akceptacji, tolerancji i opieki nad słabszymi. Analizowaliśmy symbole autyzmu na plakatach. Dzieci wykonały prace plastyczne w kolorze niebieskim: lampy, pisanki.

W domowej, serdecznej atmosferze zapewniamy wszystkim dzieciom wszechstronny rozwój społeczny, emocjonalny a także poznawczy. Stosujemy metody terapeutyczne nastawione na postęp w rozwoju i sukces dziecka. Każde dziecko w naszej grupie to indywiduum, każdemu zapewniamy zainteresowanie, uwagę, wsparcie i pomoc.

da1da2da4da5da3da6da7da8da9da10da11da12da13

„PRZEPISY  ZE  SMOCZEJ  MISY” -  MIKOŁAJKI

„Ambasador”  /  potocznie  „Salceson” /  -  czas  pieczenia  około  1  godziny.

Składniki  :  4 jaja  całe,  2  szklanki  mąki  przesianej,  1  łyżka  kakao,  1,5  łyżeczki  cynamonu,  szklanka  cukru,  1  dobra  łyżeczka  proszku  do  pieczenia,  niepełna  szklanka  oleju /  ¾  szklanki / .  Jabłka  pokrojone  w  kostkę -  około  6-7  sztuk. Sposób :  jaja  całe  zmiksować  ze  szklanką  cukru,  sypkie  produkty  zmieszać  razem.  Miksować  dodając  naprzemiennie :  mąkę  z  pozostałymi  sypkimi  składnikami,  potem  olej,  aż  do  powstania  masy  ciasta.  Do  masy  dodać  jabłka  i  wymieszać  łyżką.

„Jabłecznik  zapomniany”  /  bez  jajek  /   -  czas  pieczenia  około  1  godziny.

Składniki :  szklanka  cukru,  szklanka  mąki  krupczatki,  szklanka  kaszy  manny,  6-8 starkowanych  jabłek - grubo,  cynamon  / lub  bez,  namoczone  rodzynki,  margaryna  dobra. Sposób :  sypkie  produkty  dobrze  wymieszać,  szklankę   „mieszanki”  rozsypać   równo  na  dno  formy,  wiórki  jabłkowe  rozsypać -  1  warstwa  /  można  dodać  na  jabłka  rodzynki  odcedzone,  potem  druga  szklanka   mieszanki  rozsypana  na  jabłka.  Następna  warstwa  jabłek  /  można  dodać  cynamon /,  posypana  trzecią  szklanką  mieszanki.  Na  wierzch  starkować   grubymi  wiórkami  kostkę   margaryny  schłodzonej.

„Jabłecznik  marchwiowy –  a  la  piernik”  -  czas  pieczenia  1  godzina.

Składniki :  0,5  kg  marchwi,  1  szklanka  cukru  brązowego,  4  jaja  całe,  2  szklanki  mąki  krupczatki,  1  łyżeczka  proszku  do pieczenia,  1  płaska  łyżeczka  gałki  muszkatołowej,      2  łyżeczki  cynamonu,  0,5  szklanki  oleju. Dodatki :  rodzynki,  orzechy / do  wagi  razem  z  marchwią,  jabłkami  max  do  0,5  kg /. Jabłka  i  marchew -  po  około  3  sztuki,  starkować   na  drobne  wiórki.  Jaja  zmiksować      z  cukrem  brązowym /  może  być  biały /.  Sypkie  produkty  zmieszać – dodawać  do  masy  jajkowej  naprzemiennie  z  olejem.  Potem  dodać  marchewkową  masę  i  rozmieszać  delikatnie  z  masą  ciasta.  Przelać  do  formy  i  piec  w  nagrzanym  piekarniku  ok.  1  godz.

jp1jp2jp3jp4jp5jp6jp7jp8jp9jp10

Akademii Aquafresh - Rekord Guinnessa

W tegorocznej edycji Akademii Aquafresh wychowankowie Przedszkola JEDYNECZKA wzięli udział w ustanawianiu Rekordu wspólnego szczotkowania ząbków. 30 września, 111 naszych przedszkolaków przez 2 minutki myło ząbki z innymi przedszkolakami w całej Polsce!

aa1 aa2aa3aa4aa5

Życzymy Państwu tak jak nikt nie życzy
Spełnienia wszystkich marzeń,
Zdrowia, szczęścia i słodyczy.
I życzymy tak, jak życzy dobra wróżka,
By spełniły się życzenia

Z samego końca naszego serduszka.

Takimi życzeniami Krasnale rozpoczęły przedstawienie z okazji święta Edukacji Narodowej. Świętowanie tego dnia już na stałe wpisało się w kalendarz uroczystości przedszkolnych „Jedyneczki”. Przedszkolaki wierszem i piosenką podziękowały wszystkim pracownikom przedszkola za trud i serce włożone w ich wychowanie. Każda pani usłyszała krótki wierszyk o sobie, co spowodowało nie tylko wiele śmiechu, ale też i wzruszeń. Dzieci nagrodzone zostały gromkimi brawami. Sześciolatki wręczyły też własnoręcznie przygotowane upominki – laurkę z życzeniami i kwiatka.

Następnie Pani Dyrektor podziękowała wszystkim za pracę, zaangażowanie oraz czas poświęcany dzieciom.

den3den4den5den6den7den8den9den1den2