Historia placówki

W roku 2005 obchodziliśmy jubileusz 60-lecia przedszkola. Pokrótce przedstawimy jego historię.

Jest 1945 rok. Przy ulicy Stalina powstaje pierwsze przedszkole na terenie Morąga. W kronice zapisano, iż w tym samym budynku mieści się pracownicza stołówka Prezydium Powiatowej Rady Narodowej oraz na pierwszym piętrze mieszkają lokatorzy. Intendentki nie ma na etacie, natomiast zakupu produktów żywnościowych i wydawania ich z magazynu dokonuje Komitet Rodzicielski w czynie społecznym. Wyposażenie przedszkola to sprzęt zbierany, zabawek nie ma. Skromne warunki, niedostatek, nie gaszą zapału do pracy.

Lata 60-te to remont kapitalny naszego przedszkola. Odnowa budynku trwa długo. Wykonawcy zmieniają się wielokrotnie, ale prace postępują. Po długoletnich staraniach osunięto lokatorów z pierwszego piętra. Pomieszczenia te przeznaczono na jadalnię, salę zabaw, kancelarię i magazyn na pomoce. Przedszkolanki z dziećmi pracują w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 4 i Liceum Ogólnokształcącego. Obiady gotuje się w przedszkolu i przynosi do szkoły.

Patronat nad przedszkolem obejmują Mazurskie Zakłady Przemysłu Sklejek, które wykonują dla placówki sprzęt na teren. Dzieci biorą udział w ogólnej akademii 20-lecia Warmii i Mazur. Po raz pierwszy występują z tańcem regionalnym w nowych strojach przygotowanych przez rodziców. Prężnie działają organizacje młodzieżowe. W Dniu Nauczyciela harcerki odwiedzają przedszkole i pomagają w pracy z dziećmi. Przedszkolaki wtórując im śpiewają ulubione piosenki.

Sześciolatki odchodzące do szkoły po raz pierwszy otrzymują dyplomy ukończenia przedszkola, wyprawki do klasy pierwszej, książki z dedykacją. W prezencie od rodziców przedszkole otrzymuje reprodukcje obrazów.

W latach 70-tych coraz większą popularnością cieszą się uroczystości przedszkolne. Dzieci prezentują społeczności Jasełka Bożonarodzeniowe, zapraszają swoje Babcie i Dziadków na występy z okazji ich święta. Przy kawie i słodyczach goście obserwują popisy swoich wnucząt.

Dzień kobiet jest miłą niespodzianką dla pań. Na zebraniu ojców ustalono, iż w dniu 8 marca pracują panowie, którzy od godziny 12 zajmują się dziećmi i przejmują czynności w kuchni. W sali na górze ojcowie zapraszają cały personel i matki na wspólną herbatę z poczęstunkiem. Przy muzyce z tamtych lat chętnie bawią się dorośli i dzieci.

W 1970 roku dzieci z naszego przedszkola po raz pierwszy uczestniczą w pochodzie pierwszomajowym. Nasze przedszkole liczy już 150-ro wychowanków.

Lata 80-te to gruntowna przebudowa placówki. Nowoczesne sprzęty i urządzenia ułatwiają pracę codzienną. W remont zaangażowani są rodzice wychowanków i personel. Rośnie liczba oddziałów przedszkolnych. Brakuje nam nauczycielek. Niektóre panie z obsługi dokształcają się, zmieniają zawód i podejmują opiekę nad dziećmi.

Patronat nad przedszkolem przejmuje MAFAG, który częściowo wyposaża placówkę i sponsoruje zakupy. Wdzięczne przedszkolaki prezentują programy artystyczne z okazji Barbórki, nauczycielki wspomagają organizację imprez górniczych.

W latach 90-tych zmiany w kraju niosą za sobą nowości w przedszkolu. Nasza placówka, znana w mieście jako “Jedynka” zaczyna współpracować z innymi przedszkolami, instytucjami, organizacjami społecznymi. Propagujemy integrację, ze środowiskiem lokalnym i władzami miasta. Stałymi bywalcami w przedszkolu są członkowie rodzin dzieci, organizujemy spotkania z emerytowanymi pracownikami.

Dzień Matki jest już tradycją, połączoną ze Świętem Ojca. Przedszkole organizuje festyny rodzinne, wycieczki autokarowe z udziałem rodziców.

Przedszkole w tych latach przeżywa także powódź. Zniszczeniu ulegają pomoce dydaktyczne, zabawki, wnętrza piwniczne, kotłownia. Straty są duże, a ratowanie placówki trwa kilka dni. Pomagają służby lokalne.

Rok 2000 wprowadza nas w nowy wiek. Idziemy z duchem czasów. Zmienia się wygląd wnętrz, technika komputeryzacji na dobre zagościła w naszej pracy. Dobrodziejstwa nowoczesności widać także w zabawach dzieci. Nasza placówka podnosi także standard swoich usług. Jesteśmy Europejczykami i razem z naszym Smokiem podróżujemy po krajach Unii Europejskiej.

Jesteśmy przedszkolem XXI wieku, ale chcemy zachować atmosferę “domowego przedszkola”. Jesteśmy dumni, że przetrwaliśmy 60 lat i jesteśmy częścią powojennej historii Morąga. Tymi słowami kończymy naszą sentymentalną podróż po kartach kroniki Przedszkola Nr 1, a od dnia 01.01.2006r pod szyldem Przedszkole “Jedyneczka”.